پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
رضا شاه و قانون کشف حجاب
نوشته شده در پنج شنبه 11 خرداد 1396
بازدید : 3747
نویسنده : roholla

رضاشاه قانون کشف حجاب را از همسر و دختران خود و سپس همسر و دختران مقامات شروع کرد.


:: موضوعات مرتبط: حکومت پهلوی , ,
:: برچسب‌ها: رضاه شاه , قانون کشف حجاب , کشف حجاب از همسر و دختر رضا شاه , کشف حجاب از همسر و دختران مقامات ,بحرین استان ایرانی ، چگونه از ایران جدا شد!؟
نوشته شده در پنج شنبه 11 خرداد 1396
بازدید : 3761
نویسنده : roholla

جزيره بحرين واقع در جنوب خليج فارس، تا اوايل دوران قاجار تحت نظر ايران اداره مي‏شد ولي پس از چند سال، انگليسي‏ها به بهانه اينکه ايران فاقد نيروی دريايی است، طي قراردادی با قاجار، حفظ امنيت خليج فارس و بحرين برعهده نيروی دريايی بريتانيا گذاشته شد. اين حاکميت که بيش از يکصد و پنجاه سال به طول انجاميد، بعدها به طور مکرر مورد مخالفت دولت‏هاي وقت ايران واقع مي‏گرديد ولی هر بار به نحوی با شکست مواجه مي‏شد. در نهايت وقتی که ايران در سال ۱۳۶۶ شمسی در لايحه تقسيمات کشوری، بحرين را استان چهاردهم ايران اعلام کرد، موجی از مخالفت در کشورهای عربی را برانگيخت. در اين ميان شاه که نمي‏خواست حمايت کشورهای عربی را از دست بدهد و ضمناً برای اينکه بتواند حاکميت ايران نسبت جزاير ديگر خليج فارس از قبيل تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی را تثبيت کند، يکباره و به طور ناگهانی، تصميم خود را مبني بر چشم‏ پوشی از ادعاهای ديرينه ايران به بحرين اعلام نمود و پس از آن، دولت، ميانجي‏گري دبير کل سازمان ملل را در اين مسأله تقاضا کرد. بنابراين در ۲۱ ارديبهشت ۱۳۴۹ ش برابر ۱۱ می۱۹۷۰ میلادی شورای امنيت براساس گزارش هيئت اعزامی به بحرين مبنی بر تمايل اکثريت قاطع اهالی بحرين به استقلال، قطعنامه ه‏ای صادر کرد که مفاد آن قطعنامه مبني بر لزوم استقلال بحرين، در ۲۴ ارديبهشت آن سال به تصويب مجلس شورای ملی ايران رسيد. هنوز استقلال بحرين رسماً اعلام نشده بود که هيئت حسن نيت ايراني راهي بحرين شد و هيئتی نيز از آنجا به ايران آمد. سرانجام اين جزيره مهم و استراتژيک و سرشار از منابع انرژی در ۲۳مرداد ۱۳۵۰ شمسی اعلام استقلال کرد و ايران نخستين کشوری بود که يک ساعت پس از اعلام استقلال، آن کشور را به رسميت شناخت.


:: موضوعات مرتبط: حکومت پهلوی , ,
:: برچسب‌ها: بحرین استان ایران , بحرین چگونه از ایران جدا شد , استان بحرین , کشور بحرین , اعلام استقلال بحرین ,درسی که ارتش شاهنشاهی ایران به صدام داد.
نوشته شده در سه شنبه 9 خرداد 1396
بازدید : 5114
نویسنده : roholla

• در سحرگاه یکشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۵۲ ، سردار قادسیه ، امیر سپاه تازیان کینه جوی سرزمین پارس ، حمله عظیم و گسترده ای را به نیت اشغال استان خوزستان به داخل خاک ایران آغاز کرد.

• درگیری سنگینی بین نیروهای مرزی ایران که غافل گیر شده بودند صورت گرفت. تیپ نیروهای زمینی دزفول که از نفرات هر ۲ لشکر زرهی خوزستان ، نیروی زمنی ارتش ( شاهنشاهی ) ایران تشکیل گردیده بودند ، توان مقابله با چندین لشکر زرهی - مکانیزه ارتش عراق که به صدها دستگاه تاتک پیشرفته روسی و صدها فروند نفربر زرهی و آتشبار سنگین مسلح و از پشتیبانی پر قدرت آتش توپخانه ؛ هلیکوپترهای تهاجمی و پشتیبانی یک گردان نیروی هوایی برخوردار بودند را نداشت و با وجود مقاوت دلیرانه تعداد زیادی از سربازان و افسران خدوم این تیپ کشته و در حال دفاع ناچار به عقب نشینی به سمت دزفول گردیدند.

• این درگیری سنگین در منطقه مرز مهران بدلیل تجاوز نیروهای عراقی به خاک ایران صورت گرفت و مردم سراسیمه و وحشت زده در حالی که به تازگی روز را آغاز کرده بودند از شهرها و روستاهای اطراف با پای پیاده می گریختند !

• اسناد محدودی از فرمانها و دستورات عملیات و حتی یگانان های شرکت کننده ، متقابل ارتش ایران در دسترس است اما آنچه مسلم و در مدارک کنونی موجود منشتر گردیده است:
• لشکر ۱ و ۲ زرهی نیروی زمینی ارتش ایران از اهواز وارد عمل شد.
• گردان هوانیروز با ( تعداد نامشخص ) فروند هلیکوتر های کبرا وارد میدان شد.
• پایگاه ششم شکاری از بوشهر ( با تعداد نامشخص ) فروند فانتوم یا تعدادی از جنگنده های اف-۵ از پایگاه دزفول به صحنه کارزار رسید و یگانی از تکاوران دریایی بندرعباس به سوی صحنه نبرد عازم شدند.

• ساعت ۹ بامداد به وقت ایران ؛ نماینده عراق در سازمان ملل متحد ، در پیام اضطراری به دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل ( خارج از وقت ) شکایتی را با این عنوان مطرح کرد:
• " حمله گسترده نیروهای زمینی و هوایی ارتش ایران و اشغال پنج کیلومتر مربع از خاک عراق " !

• " نیروهای ایرانی ذر کمتر از سه ساعت که بخش عمده آن صرف آمادگی و رسیدن به صحنه نبرد گردیده بود ، تجاوز را دفع و تمامی لشکر زرهی - مکانیزه را منهدم و وارد خاک عراق شده بودند.

فضایی که این نیروها در آن اردو زده و به انتظار فرمان از ستاد فرماندهی کل نشسته بودند ، پنج کیلومتر مربع از خاک عراق وسعت داشت " !

- محمدرضا پهلوی اعلام کرد : " نیروی پنجم ارتش های جهان در حالی وارد عمل شد و تجاوز را دفع کرده بود ، که اکثر افسران ارشد ستاد و ژنرال های فرماندهی ستاد مشترک در تهران هنوز در خواب بودند !

• دولت عراق پیش دستی کرده و به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد و ادعا نمود ایران، پنج کیلومتر مربع از خاک عراق را اشغال کرده است و قصد تجاوز همه جانبه به عراق را دارد. دولت ایران ضمن این که از دبیرکل خواست، تا نماینده ای برای بازدید منطقه اعزام کند، ادعاهای عراق را رد کرد و اعلام داشت که سربازان عراقی به داخل خاک ایران تجاوز کرده اند.

• شورای امنیت پس از استماع نظرات نمایندگان دو کشور در ۲۸ فوریه ۱۹۷۴ (۹ اسفند ۱۳۵۲) طی جلسه ای تصمیم گرفت که نماینده ی ویژه ای به منطقه اعزام کند تا پس از بررسی های لازم نتیجه را گزارش نماید. سرانجام آتش بس با بازگشت نیروهای ایرانی به مواضع خود در ۱۶ اسفند ۱۳۵۲ ( ۷ مارس ۱۹۷۴) به مورد اجرا گذاشته شد.

این شکست خفت بار انقدرصدام را سرخورده کرد که تا شروع جنگ 8ساله نام خوزستان را نیاورد.


:: موضوعات مرتبط: حکومت پهلوی , ,
:: برچسب‌ها: درسی که ارتش شاهنشاهی ایران به صدام داد , محمد رضا پهلوی , مرز مهران , صدام حسین , جنگ هشت ساله , ,آیا رضا شاه بی سواد بود ؟
نوشته شده در 7 خرداد 1396
بازدید : 3884
نویسنده : roholla

 


رضاشاه پهلوی در سفرنامه مازندران خود ، احساسات درونی خود را چنین نشان داد :
تنها ایستاده‌ام . به‌جانب ناحیه “سوادکوه“ و مناظر دلپذیر آن را نگاه می‌کنم. “سوادکوه“ مسقط‌ الرأس من است . اینجا را از صمیم قلب دوست دارم. به‌ وطن خود مجذوبم . وطن خود را می ‌پرستم....... ای خاک “سوادکوه“! ای مرقد اسلاف و اجداد و نیاکان من!‌ ای قطعة عبیر و بیز و عنبرآمیزی که بهشت برین در مقابل تو برای من به ‌پشیزی نیرزد!‌ ای آرامگاه شجاعان و دلیران که هنوز هیچ سم ‌ستور بیگانه سینة تو را نخراشیده است ! ای مسقط ‌الرأس عزیزی که در طی هزاران سال و صدها نهضت و جنبش ، همیشه دست رد به ‌سینه نامحرم نواخته ، و هنوز اجازه و رخصت نداده ‌ای که کوچکترین تجاوزی از طرف بیگانگان و اقوام خارجی به ‌جانب تو ظاهر گردد!
ای مهد خون بی‌آلایش! ای گهواره حقیقی ایرانیت و قومیت!‌ .....
ای خاک پاک ایرانیت که برای یک روز معینی ذخیره شده بودی ، اینک در مقابل تو ایستاده ‌ام . ترا نگاه می‌کنم . به ‌طرف تو مجذوبم . تو را از صمیم جان دوست می‌دارم. وجودم از وجود تو عجین گشته ، و ذرات وجودم از ذرات وجود تو تشکیل یافته است . از تو برخاسته‌ام ، و به جانب تو معطوفم . تو قلب ایرانیت هستی و باید محسود بلاد واقع شوی . تا به ‌ابد به تو سلام ، و خاک پاک تو توتیای چشم ملیت و ایرانیت باد!

گوشه ای کوتاه بود از : سفرنامه مازندران رضا شاه – مرکز پژوهش و نشر فرهنگ سیاسی دوران پهلوی – چاپ 2535 شاهنشاهی ( 1355 خورشیدی ) – تهران

قصد این را ندارم که درباره شخصیت های تاریخی داوری صد درصد کنم . بیشتر شخصیت های تاریخی ایران در طول زندگی خود کردار های نیک و بد زیادی داشته اند . داشتن دیدگاه /تنها سفید/ یا /تنها سیاه/ نسبت به یک شخصیت هرگز منصفانه نیست . ولی یکی از دروغ های بزرگ تاریخی که در کتاب ها و نوشته های تاریخ نگاران معاصر و حتی دشمنان سیاسی دوران رضا شاه ، درباره وی ، پی در پی دیده می شود ، ادعای بی سوادی رضا شاه هست .

آیا ما باید دروغ های شارلاتان هایی مانند خسرو معتضد و دشمنان رضا شاه را درباره بیسوادی وی و دیگر ادعاها باور کنیم ؟

تصویر پست : بازدید تاریخی رضا شاه پهلوی از ساخت پل ورسک در سرخ آباد سوادکوه مازندران ، پلی که در مسیر راه آهن سراسری ایران ساخته شد و یکی از شاهکار های مهندسی زمان بود و رکورد گینس دارد .

 


:: موضوعات مرتبط: حکومت پهلوی , ,
:: برچسب‌ها: رضا شاه پهلوی , سواد کوه , سفرنامه مازندران , پل ورسک , رکورد گینس , ,پهلوی
نوشته شده در 7 خرداد 1396
بازدید : 3712
نویسنده : roholla

پهلوی

 

 

حکومت پهلوی (۱۳۰۴ خورشیدی تا ۱۳۵۷ خورشیدی) یا نظام شاهنشاهی (اصطلاحی که بعد از انقلاب به کار می‌رود) دودمانی است که پس از برچینش دودمان قاجار، بر ایران پادشاهی کردند. پایان کار این دودمان مصادف با انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود که پس از آن حکومت شاهنشاهی ایران به جمهوری اسلامی تبدیل شد.

پایه‌گذار این سلسه رضا شاه بود که پس از خلع مقام وی، پسرش محمدرضا پهلوی حکومت ایران را  بدست گرفت. این دو نفر تنها پادشاهان این سلسله بودند که در مجموع ۵۳ سال بر ایران حکومت کردند

تاریخچه پهلوی

 

 

رضاخان میرپنج با کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ به  قدرت رسید و وزیر جنگ شد و سیدضیا نخست‌وزیر، سه ماه بعد، سیدضیا برکنار شد و قوام نخست‌وزیر شد و رضاخان وزیر جنگ باقی‌ماند. بعدها وی به مقام ریاست‌الوزرایی رسید. رضاشاه پهلوی، شاه ایران از ۱۳۰۴ تا ۱۳۲۰ و بنیانگذار سلسلهٔ  پهلوی بود.

محمدرضا پهلوی از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ خورشیدی تا۲۲ بهمن ۱۳۵۷ خورشیدی شاه ایران بود. محمدرضا با کودتای ۲۸ مرداد، قدرت مشروطهٔ پادشاهی را تحکیم کرد، با رویداد انقلاب ایران برکنار شد، و  واپسین رهبر نظام پادشاهی در ایران به شمار می‌آید.


شاهان پهلوی

رضاشاه پهلوی
محمدرضا شاه پهلوی


رضا شاه

 

 

رضاشاه برخلاف پادشاهان قاجار تنها یک سفر خارجی به ترکیه داشت،او چه در جایگاه پادشاه و چه در جایگاه نخست‌وزیر و وزیر جنگ برای سازندگی ایران تلاش میکرد،او وارث ایران ویرانه ای از پادشاهان نالایق قاجار بود،
جا دارد نگاهی به خدمات این مرد بزرگ بیاندازیم،

بنیان گذاری نیروی دریایی،
بنیان گذاری نیروی هوایی با خرید چند هواپیمای یونکرس از آلمان،
الغای امتیاز نشر اسکناس توسط بانکهای خارجی و اختصاص آن به بانک ملی ایران،
تاسیس موزه جواهرات ملی ایران،
تدوین تعرفه گمرکی و واریز درامدهای آن به حساب دولت،
تاسیس و راه اندازی کارخانجات دخانیات ایران،
اعزام اولین دانشجویان ایرانی به اروپا برای آموختن فنون جدید،
ریشه کن کردن انواع بیماری های واگیردار.
ساخت راه‌آهن سراسری ایران از دریای خزر تا خلیج فارس،
ساخت وتاسیس تونل کندوان با کمترین امکانات واحداث پل ورسک،
بنیان‌گذاری دانشگاه تهران،
ساخت جاده مخصوص پهلوی از شمال به جنوب تهران
متحدالشکل کردن لباس مردان، دستور به سر گذاشتن کلاه پهلوی به جای دستار و فینه و اجباری کردن کت و شلوار و کفش مردانه به جای لباس‌های سنتی در سال ۱۳۰۳ خورشیدی،
کشف حجاب اجباری،تغییر لباس زنان از پیچه و روبند به لباس و کلاه فرنگی و بازکردن صورت،
تهیه و تصویب نخستین قانون مدنی ایران،
بنیان‌گذاری ثبت اسناد،
بنیان‌گذاری ثبت احوال و اجباری کردن برگزیدن نام خانوادگی و صدور شناسنامه،
لغو کاپیتولاسیون،
ملی‌کردن جنگل‌ها و مراتع ایران،
براندازی سیستم خان‌سالاری و ملوک الطوایفی،
راهسازی سراسری در کل کشور،
ابداع دادگستری در ایران وسپردن محاکم شرع به قضات و حقوقدانان ایرانی،
ساختن بزرگترین پالایشگاه جهان ،پالایشگاه ابادان
ایجاد شهربانی،
ایجاد اولین شرکت بیمه ملی،
متحدکردن نیروهای نظامی و تشکیل ارتش ایران و تصویب قانون نظام وظیفه عمومی،
بنیان‌گذاری بانک سپه،
بنیان‌گذاری بانک ملی ایران وکوتاه کردن دست انگلیس از دارائیهای ایران،
بنیان‌گذاری بانک فلاحتی ،بانک کشاورزی کنونی
بنیان‌گذاری بیمه ایران،
گسترش صنایع ماشین سازی،
بنیان‌گذاری رادیو ایران،
بنیان‌گذاری خبرگزاری پارس،
بنیان‌گذاری فرهنگستان ایران،
تغییر تقویم رسمی ایران از تقویم هجری قمری به تقویم خورشیدی ،تغییر ماه‌های برجی مانند عقرب و سرطان به ماه‌های اوستایی مانند فروردین و اردیبهشت،
تغییر نام رسمی کشور در زبان‌های خارجی و مجامع بین‌المللی از «پرشیا» به «ایران» در سال ۱۳۱۴.در خود ایران نام کشور از زمان ساسانیان به همین نام ایران گفته می‌شد،
دستور به حفظ، بازسازی و مرمت آثار تاریخی ایران،
تأسیس نخستین موزه ایران با نام موزه ایران باستان،
حفظ یک‌پارچگی و تمامیت ارضی ایران با سرکوب سران دول محلی وابسته به قدرت‌های خارجی، هم‌چون شیخ خزعل در خوزستان، اسماعیل سیمیتقو در کردستان، دوست محمد خان در بلوچستان و میرزا کوچک خان در گیلان،
موافقت با سفر هیئتهای باستانشناسی به ایران جهت کشف آثار باستانی در شهرهای ایران.
بازسازی مکان‌های تاریخی ایران از جمله آرامگاه فردوسی و آرامگاه خیام،
ایجاد رادیو ایران،
تأسیس موزه ملی ایران،
ساخت اولین فرودگاه مهم ایران ،فرودگاه مهرآباد،


محمد رضا شاه پهلوی

 

 

محمدرضا پهلوی در روز ۴ آبان ۱۲۹۸ (۱ صفر ۱۳۳۸ ه. ق، ۲۶ اکتبر ۱۹۱۹) در خانه‌ای اجاره‌ای در محله دروازه قزوین تهران زاده شد. پدر او «رضاسوادکوهی» (بعدها «رضاخان میرپنج» و بعدتر «رضاشاه پهلوی») و مادرش نیم‌تاج (بعدهاتاج‌الملوک آیرملو) بود.

سه ماه پس از کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ و به قدرت رسیدن پدرش، خانواده او به خانه‌ای بزرگ‌تر نقل مکان کردند. در این هنگام محمدرضا ۲ سال داشت. او با پدر و مادر، دو خواهر و یک برادرش به نام‌هایشمس (۱۲۹۶–۱۳۷۴)، اشرف (۱۲۹۸–۱۳۹۴۴)(دوقلو با محمدرضا) و علیرضا پهلوی (۱۳۰۱–۱۳۳۳۳) به خانه تازه خود رفتند. در این خانه او زبان فرانسوی و کلیاتی دربارهٔ فرهنگ غرب، انقلاب فرانسه، روشنفکران غربی و تاریخ غرب را نزد پرستار فرانسوی‌اش مادام ارفع آموخت.

محمدرضا پس از به پادشاهی رسیدن پدرش و در هفت سالگی به ولیعهدی رسید. در مراسم تاج‌گذاری پدرش، برای رضاشاه یک تاج اختصاصی ساخته شد. از آن پس، محمدرضا به کاخی اختصاصی درمجموعه قاجاری گلستان برای آغاز آموزش‌های  رسمی پادشاهی منتقل شد و به همراه بیست تن از همکلاسی‌های دست‌چین شده به مدرسه نظام رفت.  رضا شاه تلاش می‌کرد تا با محمدرضا مانند سایر دانش‌آموزان کلاس رفتار شود، ولی این کار در عمل ممکن نبود. زیرا همه می‌دانستند که او ولیعهد است و این یک واقعیت تغییرناپذیر بود.

سال‌های آغازین پادشاهی

 

در شهریور ۱۳۲۰ کشور ایران به دست نیروهای دو کشور انگلستان و شوروی (و بعدها آمریکا) اشغال گردید و رضاشاه از پادشاهی برکنار و تبعید شد.
مذاکرات میان نمایندگان اشغالگران بر سر تعیین پادشاه جدید مدتی به طول انجامید. گزینه دیگر بریتانیا به غیر از محمدرضا، پسر محمدحسن میرزانوه محمدعلی شاه قاجار (ساکن انگلستان و افسرنیروی دریایی سلطنتی بریتانیا) بود.
ولی  سرانجام به پیشنهاد انگلستان و با توافق شوروی و آمریکا، محمدرضا پهلوی به جای پدرش به پادشاهی برگزیده شد. مجلس ایران نیز این تغییرات را تصویب نمود؛ بنابراین از دید انگلستان، پادشاهی محمدرضا «انتخاب آزادانه مردم ایران» تعبیر شد.

ارتش


شاه یکی از پرزرق ‌و برق‌ترین  ارتشهای جهان را در ایران ایجاد کرده بود. بخش زیادی از درآمد  نفتی کشور به تجهیز ارتش اختصاص می‌یافت. به طوری که سفرهای متعدد به انگلیس و دیگر کشورهای قدرتمند می‌کرد و پس از ایجاد رابطه دوستانه با آن‌ها، به خرید تجهیزات نظامی می‌پرداخت.
 حتی حامیانی مانند تیمسار دوایت آیزنهاور، نگرانی خود را از پرداختن بیش‌از حد شاه به بودجه نظامی، پنهان نمی‌کردند. او در یک تلگراف محرمانه، شاه را دارای «وسواس نظامی» توصیف کرده‌است.

مرگ

 

 

آرامگاه محمدرضا پهلوی در مسجد الرفاعی قاهره. محمدرضا شاه وصیت کرده است تا در خاک ایران دفن شود.

محمدرضا پهلوی پس از خروج از کشور در ۲۶ دی ۱۳۵۷ به مصر رفت و در اسوان مورد استقبال رسمی انور سادات، رئیس‌جمهور مصر قرار گرفت.
سپس از ۲ بهمن مدتی را در مراکش مهمان ملک حسن دوم پادشاه این کشور بود. با فشار دولت  انقلابی ایران و ملاحظات سیاسی دولت مراکش، او مجبور به ترک مراکش شد و در ۱۰ فروردین ۱۳۵۸ به باهاما رفت که برای مدت موقتی به او روادید گردشگری داده بود. تلاش‌های او برای گرفتن پناهندگی سیاسی از انگلستان بی‌نتیجه ماند. با پایان یافتن روادید باهاما، او توانست در ۲۰۰ خرداد به مکزیک برود.
 بیماری او در مکزیک هر روز  شدت می‌یافت اما او بیماری واقعی خود را از پزشکان مکزیکی پنهان می‌کرد. هرچند پزشک مخصوص او که از پاریس می‌آمد او را تحت شیمی‌ درمانی قرار می‌داد، پزشکان مکزیکی او را برای مالاریا درمان می‌کردند.

با شدت یافتن بیماری، بر خلاف میل دولتمردان آمریکا او توانست اجازه ورود به آمریکا بیابد. او در ۳۰ مهر به آمریکا رفت و برای درمان پزشکی در  بیمارستان نیویورک بستری شد. او همچنین چند بار مجبور شد بصورت پنهانی به مرکز سرطان مموریال اسلون-کترینگ برود. محمدرضا پهلوی پس از خروج از بیمارستان نخست در ۱۱ آذر به مرکز پزشکی ویلفورد هال در پایگاه نیروی هوایی لاکلند درتگزاس،  سپس در ۲۴ آذر به پاناما  و در  ۳ فروردین ۱۳۵۹ (۲۳ مارس ۱۹۸۰) به مصر رفت و دستِ‌آخر انور سادات به او پناهندگی داد.

مدت کوتاهی پس از ورود وی به مصر، پزشکان معالج طحال او را خارج کردند. سرطان او در وضع  پیشرفته‌ای بود و پایان کار وی نزدیک بود. سرانجام در ساعت ۹:۴۵ دقیقه روز ۵ مرداد ۱۳۵۹ خورشیدی، محمدرضا پهلوی در ۶۱ سالگی در قاهره درگذشت.
سید طالب رفاعی، روحانی شیعه عراقی و از مؤسسان حزب الدعوه عراق بر او نماز گذارد.پیکر وی پس از تشییع رسمی دولت مصر، در مسجد الرفاعی قاهره خاکسپاری شد و در آن مسجد به امانت گذاشته شد.

محمدرضا شاه در وصیت‌نامه خود خواسته بود تا در خاک ایران دفن شود.

 

منبع : wikipedia.org


:: موضوعات مرتبط: حکومت پهلوی , ,صفحه قبل 1 صفحه بعد