پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
رضا شاه و قانون کشف حجاب
نوشته شده در پنج شنبه 11 خرداد 1396
بازدید : 3747
نویسنده : roholla

رضاشاه قانون کشف حجاب را از همسر و دختران خود و سپس همسر و دختران مقامات شروع کرد.


:: موضوعات مرتبط: حکومت پهلوی , ,
:: برچسب‌ها: رضاه شاه , قانون کشف حجاب , کشف حجاب از همسر و دختر رضا شاه , کشف حجاب از همسر و دختران مقامات ,بحرین استان ایرانی ، چگونه از ایران جدا شد!؟
نوشته شده در پنج شنبه 11 خرداد 1396
بازدید : 3761
نویسنده : roholla

جزيره بحرين واقع در جنوب خليج فارس، تا اوايل دوران قاجار تحت نظر ايران اداره مي‏شد ولي پس از چند سال، انگليسي‏ها به بهانه اينکه ايران فاقد نيروی دريايی است، طي قراردادی با قاجار، حفظ امنيت خليج فارس و بحرين برعهده نيروی دريايی بريتانيا گذاشته شد. اين حاکميت که بيش از يکصد و پنجاه سال به طول انجاميد، بعدها به طور مکرر مورد مخالفت دولت‏هاي وقت ايران واقع مي‏گرديد ولی هر بار به نحوی با شکست مواجه مي‏شد. در نهايت وقتی که ايران در سال ۱۳۶۶ شمسی در لايحه تقسيمات کشوری، بحرين را استان چهاردهم ايران اعلام کرد، موجی از مخالفت در کشورهای عربی را برانگيخت. در اين ميان شاه که نمي‏خواست حمايت کشورهای عربی را از دست بدهد و ضمناً برای اينکه بتواند حاکميت ايران نسبت جزاير ديگر خليج فارس از قبيل تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی را تثبيت کند، يکباره و به طور ناگهانی، تصميم خود را مبني بر چشم‏ پوشی از ادعاهای ديرينه ايران به بحرين اعلام نمود و پس از آن، دولت، ميانجي‏گري دبير کل سازمان ملل را در اين مسأله تقاضا کرد. بنابراين در ۲۱ ارديبهشت ۱۳۴۹ ش برابر ۱۱ می۱۹۷۰ میلادی شورای امنيت براساس گزارش هيئت اعزامی به بحرين مبنی بر تمايل اکثريت قاطع اهالی بحرين به استقلال، قطعنامه ه‏ای صادر کرد که مفاد آن قطعنامه مبني بر لزوم استقلال بحرين، در ۲۴ ارديبهشت آن سال به تصويب مجلس شورای ملی ايران رسيد. هنوز استقلال بحرين رسماً اعلام نشده بود که هيئت حسن نيت ايراني راهي بحرين شد و هيئتی نيز از آنجا به ايران آمد. سرانجام اين جزيره مهم و استراتژيک و سرشار از منابع انرژی در ۲۳مرداد ۱۳۵۰ شمسی اعلام استقلال کرد و ايران نخستين کشوری بود که يک ساعت پس از اعلام استقلال، آن کشور را به رسميت شناخت.


:: موضوعات مرتبط: حکومت پهلوی , ,
:: برچسب‌ها: بحرین استان ایران , بحرین چگونه از ایران جدا شد , استان بحرین , کشور بحرین , اعلام استقلال بحرین ,شهید حسن فتاحی
نوشته شده در پنج شنبه 11 خرداد 1396
بازدید : 3849
نویسنده : roholla

شهید حسن فتاحی ( معروف به حسن سرطلا و یا حسن آمریکایی ) بیسیم‌چی گردان غواصان لشکر امام‌حسین از اصفهان بود.
او ۱۷ سال بیشتر نداشت تا اینکه در ۱۴ دی ۱۳۶۵ و در جریان عملیات کربلای ۴ منطقه ام الرصاص به شهادت رسید و پیکرش را نتوانستند به عقب باز گردانند.
این آخرین عکس حسن است.


:: موضوعات مرتبط: جمهوری اسلامی ایران , ,
:: برچسب‌ها: شهید حسن فتاحی , حسن سر طلا , حسن امریکایی , بیسیم چی گردان غواصان لشکر امام حسین , عملیات کربلای ۴ , منطقه ام الرصاص ,یکی از دلایل موفقیت اشکانیان
نوشته شده در چهار شنبه 10 خرداد 1396
بازدید : 4482
نویسنده : roholla

یکی از دلایل موفقیت اشکانیان برای آزاد سازی ایران از دست سلوکیان استفاده مناسب از تمامی جاده هایی بودکه از عصر هخامنشیان به جا مانده بود، اشکانیان به خوبی نیروهای خودرا انتقال می دادند!


:: موضوعات مرتبط: حکومت اشکانیان , ,
:: برچسب‌ها: دلیل موفقیت اشکانیان , آزاد سازی ایران , سلوکیان , جاده های زمان هخامنشیان ,درسی که ارتش شاهنشاهی ایران به صدام داد.
نوشته شده در سه شنبه 9 خرداد 1396
بازدید : 5114
نویسنده : roholla

• در سحرگاه یکشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۵۲ ، سردار قادسیه ، امیر سپاه تازیان کینه جوی سرزمین پارس ، حمله عظیم و گسترده ای را به نیت اشغال استان خوزستان به داخل خاک ایران آغاز کرد.

• درگیری سنگینی بین نیروهای مرزی ایران که غافل گیر شده بودند صورت گرفت. تیپ نیروهای زمینی دزفول که از نفرات هر ۲ لشکر زرهی خوزستان ، نیروی زمنی ارتش ( شاهنشاهی ) ایران تشکیل گردیده بودند ، توان مقابله با چندین لشکر زرهی - مکانیزه ارتش عراق که به صدها دستگاه تاتک پیشرفته روسی و صدها فروند نفربر زرهی و آتشبار سنگین مسلح و از پشتیبانی پر قدرت آتش توپخانه ؛ هلیکوپترهای تهاجمی و پشتیبانی یک گردان نیروی هوایی برخوردار بودند را نداشت و با وجود مقاوت دلیرانه تعداد زیادی از سربازان و افسران خدوم این تیپ کشته و در حال دفاع ناچار به عقب نشینی به سمت دزفول گردیدند.

• این درگیری سنگین در منطقه مرز مهران بدلیل تجاوز نیروهای عراقی به خاک ایران صورت گرفت و مردم سراسیمه و وحشت زده در حالی که به تازگی روز را آغاز کرده بودند از شهرها و روستاهای اطراف با پای پیاده می گریختند !

• اسناد محدودی از فرمانها و دستورات عملیات و حتی یگانان های شرکت کننده ، متقابل ارتش ایران در دسترس است اما آنچه مسلم و در مدارک کنونی موجود منشتر گردیده است:
• لشکر ۱ و ۲ زرهی نیروی زمینی ارتش ایران از اهواز وارد عمل شد.
• گردان هوانیروز با ( تعداد نامشخص ) فروند هلیکوتر های کبرا وارد میدان شد.
• پایگاه ششم شکاری از بوشهر ( با تعداد نامشخص ) فروند فانتوم یا تعدادی از جنگنده های اف-۵ از پایگاه دزفول به صحنه کارزار رسید و یگانی از تکاوران دریایی بندرعباس به سوی صحنه نبرد عازم شدند.

• ساعت ۹ بامداد به وقت ایران ؛ نماینده عراق در سازمان ملل متحد ، در پیام اضطراری به دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل ( خارج از وقت ) شکایتی را با این عنوان مطرح کرد:
• " حمله گسترده نیروهای زمینی و هوایی ارتش ایران و اشغال پنج کیلومتر مربع از خاک عراق " !

• " نیروهای ایرانی ذر کمتر از سه ساعت که بخش عمده آن صرف آمادگی و رسیدن به صحنه نبرد گردیده بود ، تجاوز را دفع و تمامی لشکر زرهی - مکانیزه را منهدم و وارد خاک عراق شده بودند.

فضایی که این نیروها در آن اردو زده و به انتظار فرمان از ستاد فرماندهی کل نشسته بودند ، پنج کیلومتر مربع از خاک عراق وسعت داشت " !

- محمدرضا پهلوی اعلام کرد : " نیروی پنجم ارتش های جهان در حالی وارد عمل شد و تجاوز را دفع کرده بود ، که اکثر افسران ارشد ستاد و ژنرال های فرماندهی ستاد مشترک در تهران هنوز در خواب بودند !

• دولت عراق پیش دستی کرده و به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد و ادعا نمود ایران، پنج کیلومتر مربع از خاک عراق را اشغال کرده است و قصد تجاوز همه جانبه به عراق را دارد. دولت ایران ضمن این که از دبیرکل خواست، تا نماینده ای برای بازدید منطقه اعزام کند، ادعاهای عراق را رد کرد و اعلام داشت که سربازان عراقی به داخل خاک ایران تجاوز کرده اند.

• شورای امنیت پس از استماع نظرات نمایندگان دو کشور در ۲۸ فوریه ۱۹۷۴ (۹ اسفند ۱۳۵۲) طی جلسه ای تصمیم گرفت که نماینده ی ویژه ای به منطقه اعزام کند تا پس از بررسی های لازم نتیجه را گزارش نماید. سرانجام آتش بس با بازگشت نیروهای ایرانی به مواضع خود در ۱۶ اسفند ۱۳۵۲ ( ۷ مارس ۱۹۷۴) به مورد اجرا گذاشته شد.

این شکست خفت بار انقدرصدام را سرخورده کرد که تا شروع جنگ 8ساله نام خوزستان را نیاورد.


:: موضوعات مرتبط: حکومت پهلوی , ,
:: برچسب‌ها: درسی که ارتش شاهنشاهی ایران به صدام داد , محمد رضا پهلوی , مرز مهران , صدام حسین , جنگ هشت ساله , ,